تاریخ

فارسی ساید

%ب ظ، %27 %637 %1396 ساعت %14:%فروردين

۷ نامه‌ی مهمی که تاریخ را تغییر دادند.

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

تصور اینکه برخی نامه‌ها باعث تغییر روند تاریخ می‌شوند شاید کمی مشکل باشد، اما حقیقت دارد. البته بستگی دارد که نامه‌ها را چه افرادی و برای چه کسانی نوشته باشند! 

 امروز در فارسی ساید ۷ نامه‌ی مهمی که تاریخ را دگرگون‌ کردند قرار می‌دهیم.

نامه اینشتین به فرانکلین روزولت که باعث ساخت بمب اتم شد

 این نامه توسط لئو زیلارد نوشته و توسط اینشتین امضا شد.
در این نامه به روزولت هشدار داده شده که اکتشافات جدید در زمینه انرژی اتمی توسط ارتش نازی ممکن است به عنوان یک سلاح مرگبار مورد استفاده قرار بگیرد.
انیشتین تلاش کرد تا با بهره‌گیری از حمایت مالی آن‌ها، بتواند از دانش دانشمندانِ گروه خود استفاده کند تا به مقابله با نازی‌ها برخیزد.
در اینشتین نامه اینگونه آمده است: "یک عدد از بمب‌هایی از این نوع که حتی در یک قایق قابل حمل است می‌تواند تمام یک بندرگاه را از بین ببرد. " در نتیجه‌ی ارسال این نامه پروژه‌ی منهتن آغاز شد و اولین بمب اتمی قبل از دست پیدا کردنِ هیتلر به آن، ساخته شد. انیشتین بعدها به دلیل نوشتن این نامه و آغاز پروژه‌ی منهتن ابراز پشیمانی و افسوس کرد.


نامه گاندی به قانونمردان انگلیسی برای استقلال هند

گاندی در نامه‌ای در سال 1943 به دولتمردان انگلیسی در دهلی نوشت که به جای مصرف غیراصولی ِمنابع حیاتی هند، او را به زندان بیاندازند: "هم‌اکنون که من در حصر خانگی هستم گروه بزرگی از نگهبانان از من محافظت میکنند. شما دارید سرمایه‌ی زیادی برای حفاظت از من مصرف میکنید. مرا به زندان بیاندازید تا از هزینه‌های کشور صرفه جویی شود. " این نامه یکی از مهم‌ترین نامه ها در تاریخ هند به شمار می‌آید. براساس این نامه، فعالیت غیرخشونت‌آمیزی برای استقلال هند شروع شد و در پایان به استقلال همیشگی هند منجر شد.  


نامه دختربچه‌ای به آبراهام لینکن

دختربچه‌ای 11 ساله از اهالی گریس دبل در سال 1860 نامه ای با عنوان "موهای صورت" برای آبراهام لینکن نوشت.
این دختربچه در بخشی از نامه‌اش نوشت: "شما صورت لاغری داری و ریش و سبیل برای شما خیلی زیباست. تمامِ خانم‌ها ریش و سبیل دوست دارند و اگر شما ریش و سبیل داشته باشید، به همسرانشان توصیه خواهند کرد که به شما رای بدهند."
آبراهام لینکن در پاسخ به این نامه برای دخترک نامه نوشت که ممکن است ریش جدید ِمن تاثیر خوبی بر مردم نداشته باشد، با این حال 4 ماه بعد از این نامه، همگان او را با ریش ِمعروفش می‌شناختند.  


نامه هنری هشتم به "آن بولین"

در زمانی که هنری هشتم هنوز در تاهل به سر میبرد نامه‌ای عاشقانه برای "آن بولین" نوشت.
در این نامه آمده است: "دلایل من برای این عاشقی بی شمار است... و آن‌ها مرا به سمتی می‌کشانند که با افتخار عاشق و خدمتگذار تو باشم. " در زمان ِنوشته شدن ِاین نامه، طلاق به عنوان انتخابی برای افراد متاهل در کلیسای کاتولیک رم وجود نداشت. درنتیحه، هنری هشتم از رم گریخت و به انگلستان رفت و کلیسای ِخودش را بنا نهاد.  


نامه استعفای ریچارد نیکسون، رییس جمهور آمریکا 

 در سال 1974، ریچارد نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا، در نامه‌ای به منشی دفتر خود، استعفای خود را ثبت کرد. در این نامه تنها یک جمله نوشته شده بود: "من بدینوسیله، از سمت ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا استعفا می‌دهم. "
نیکسون تنها رئیس جمهور درامریکا بود که به دلیل رسوایی از سمتش استعفا داد.


اعلامیه استقلال آمریکا

در تاریخ چهارم جولای 1776، کنگره‌ استقلال آمریکا طی نامه‌ای به دولتمردان ِانگستان اعلام استقلال کردند. در این نامه آمده بود: "بدیهی‌ست که ما اعتقاد داریم تمام زنان و مردان با حقی که از خالق یکتا دریافت کرده اند، در رسیدن به زندگی، آزادی و خوشبختی یکسانند."
در نتیجه‌ی این نامه، ایالات متحده امریکا بوجود آمد.


تلگرافی که آمریکا را وارد جنگ جهانی دوم کرد

در تاریخ یازدهم ژانویه سال 1917، تلگرافی رمزی از طرف "آرتور زیمرمن" وزیر امور خارجه امپراتوری آلمان به سفیر این کشور در مکزیک فرستاده شد. در این تلگراف به سفیر آلمان در مکزیک گفته شد که اگر دولت مکزیک به نفع آلمان وارد جنگ شود برخی از ایالت‌های امریکا به مکزیک داده‌ خواهد شد.
این تلگراف توسط انگلستان کشف و برای رئیس جمهور ویلسون فرستاده شد. این تلگراف در تاریخ اول مارچ به خبرنگاران داده شد و به طور رسمی امریکا را که تا آن زمان بی‌طرف بود، وارد جنگ جهانی دوم کرد.

خواندن 4655 دفعه آخرین ویرایش در %ب ظ، %26 %656 %1396 ساعت %14:%ارديبهشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

مطالب مرتبط مورد علاقه شما !

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi