خلاقیت و ترفند

فارسی ساید

%ب ظ، %07 %839 %1396 ساعت %19:%مهر

۸ راه کار برای صرفه‌جویی در مصرف بنزین!

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

استفاده‌ی عادی از ماشین، هزینه‌‌های قابل توجهی از مصرف بنزین را برایتان بوجود می‌آورد. هم‌چنین رابطه‌ی مستقیمی بین مسافت طی شده و خدماتی که ماشین به شما ارائه می‌کند وجود دارد.

فارسی‌ساید ۸ راه‌کار به شما معرفی می‌کند که به کمک آن‌ها نه‌تنها می‌توانید در مصرف بنزین صرفه‌جویی کنید بلکه می‌توانید بسیاری دیگر از هزینه‌های اصلی ماشین را کاهش دهید.


۱- پدال را بیش ازحد فشار ندهید  

رانندگان جاده‌ای اکثرا علاقه دارند تا می‌توانند پدال گاز را محکم فشار دهند اما در آموزشگاه‌های رانندگی به رانندگان توصیه می‌شود گاز و ترمز را به آرامی فشار دهند. اگر پدال را محکم فشار دهید باعث می‌شود ماشین شما انرژیِ بیش‌تری مصرف کند و درنتیجه مصرف بنزین هم افزایش می‌یابد.


۲- در بزرگراه‌ها روی سرعت خود کنترل داشته باشید  

اگر محدودیت سرعت را رعایت کنید و در بزرگراه‌ها به‌جای این‌که تا می‌توانید سرعت بروید، روی سرعت خود کنترل داشته باشید، ماشین شما بنزین کم‌تری مصرف خواهد کرد. زیرا هرچه‌قدر موتور شما سرعت بیش‌تری داشته باشد، انرژِی و بنزین بیش‌تری مصرف خواهد کرد.


۳- ماشینتان را به‌موقع سرویس کنید  

روغن ماشین و فیلتر آن باید هر ۴۵۰۰ مایل یکبار عوض شوند. هم‌چنین فراموش نکنید که سیم‌های برق باید چک شوند و فیلتر هوا را هم هر چند وقت یکبار عوض کنید. برای جلوگیری از هزینه‌های زیاد، این کارها را به‌ موقع انجام دهید. زیرا درغیر این‌صورت ممکن است باعث خرابی موتور شود و هزینه‌ی تعمیر موتور خیلی زیاد است.


۴- سیستم تهویه‌ی هوا را خاموش کنید

دراین مورد، هرکس باید مشخص کند چه چیزی برایش اولویت دارد: راحتی یا صرفه‌جویی درمصرف بنزین؟

اگر کولر ماشین روشن باشد، مصرف سوخت تا ۱۵% از حد میانگین افزایش میابد اما دیگر وسایل الکتریکی این مقدار سوخت را مصرف نمی‌کنند. اگر کولر ماشین خاموش باشد، شما می‌توانید به‌ازای هر ۱۰۰ مایل، یک گالن بنزین صرفه‌جویی کنید.


۵- کوتاه‌ترین مسیر را انتخاب کنید  

اگر مسیرتان را عاقلانه و منطقی انتخاب کنید، خیلی به صرفه‌جویی در مصرف بنزینتان کمک خواهد کرد. مخصوصا طی ماه‌های زمستان. موتور وقتی هنوز سرد است، در ۵ مایل اولیه‌ی حرکتش بنزین بیش‌تری مصرف می‌کند. پس اگر در یک روز باید چندکار انجام دهید و به چند جا بروید، بهتر است همه را طی یک سفر طولانی انجام دهید تا مجبور نشوید در طول روز چندبار ماشین خود را خاموش و روشن کنید.


۶- وقتی هوا بارانی است رانندگی نکنید  

وقتی هوا بارانی است، احتمال تصادف بالا می‌رود. اما از طرف دیگر، مصرف بنزین افزایش می‌یابد. در روزهای خشک، ماشین برای گاز دادن و ترمز کردن انرژی زیادی مصرف می‌کند اما در روزهای بارانی، به‌خاطر وجود آب روی زمین، این مصرف انرژی خیلی بیش‌تر می‌شود.


۷- باد چرخ‌هایتان را چک کنید  

اول از هرچیز، لاستیک‌هایی که صاف شده باشند، روی زمین خط ترمز می‌اندازند. دوم این‌که این لاستیک‌ها می‌توانند مصرف سوخت را ۲ تا ۳ درصد افزایش دهند. به‌همین دلیل بهتر است همیشه باد چرخ‌هایتان را کنترل کنید و در سطح مناسب نگه دارید. مخصوصا در ماه‌های سرد سال.


۸- بارهای اضافی و غیرضروری را از داخل ماشین خالی کنید  

اول از هرچیز، لاستیک‌هایی که صاف شده باشند، روی زمین خط ترمز می‌اندازند. دوم این‌که این لاستیک‌ها می‌توانند مصرف سوخت را ۲ تا ۳ درصد افزایش دهند. به‌همین دلیل بهتر است همیشه باد چرخ‌هایتان را کنترل کنید و در سطح مناسب نگه دارید. مخصوصا در ماه‌های سرد سال.

خواندن 4545 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi