خلاقیت و ترفند

فارسی ساید

%ب ظ، %17 %715 %1396 ساعت %16:%فروردين

۶ راه ساده برای جلوگیری از گول خوردن ذهن!

این مورد را ارزیابی کنید
(12 رای‌ها)

ذهن انسان‌ فرآیند بسیار پیچیده‌ای دارد. اکثر کارشناسان تبلیغات برای فروش بیشتر محصولات مورد نظرشان فرآیند ذهن را می‌شناسند و سعی می‌کنند از آن در راه گول‌زدن شما استفاده کنند.

احساساتی بودن، تنبلی، عصبانیت و بسیاری از عادات و خلق و‌خویی که در ما شکل گرفته‌اند به راحتی بازیچه‌ی موقعیت‌های مختلف قرار می‌گیرند و ما به سادگی گول می‌خوریم!
برای مثال اگر نیمی از افرادی که در طول یک روز می‌بینیم به ما بگویند که "خسته و بیمار به نظر می‌رسیم" به احتمال 90 درصد بعد از چند ساعت احساس خستگی و بیماری می‌کنیم. بیماری و خستگی که واقعی نیست.
اما خوب است بدانیم که در صورتی که به ضعف‌های ذهنِ خودمان آگاه باشیم می‌توانیم از این "گول‌خوردن" جلوگیری کنیم.

 

۱- از پذیرفتن کالاهای مجانی در فروشگاه‌ها خودداری کنید

تقریبا همه‌ی ما تجربه‌ی مواجه با فروشندگانی را داریم که در فروشگاه‌های بزرگ به ما کالای مجانی تعارف می‌کنند. کالاهایی مانند انواع نوشیدنی، شامپو، تنقلات و ... .
با پذیرفتن ِاین کالاهای مجانی ذهن ِشما مانند فردی می‌شود که از کسی قرضی گرفته و مرتبا به شما تاکید می‌کند که می‌بایست قرض خود را ادا کنید. درنتیجه، شما بدونِ آنکه متوجه شوید به فروشگاه باز می‌گردید و از کالایی که مجانی دریافت کردید خریداری می‌کنید تا خودتان را آرام کنید و به همین سادگی گول می‌خورید.


 

۲- از خواندن کتاب‌های مختلف و بیشمار در یک زمان خودداری کنید.

اگر عاشق مطالعه هستید و می‌خواهید روزانه کتاب بخوانید هرگز برای خودتان برنامه‌ریزی‌های سنگین نکنید. برای مثال 3 کتاب جدید خریداری کرده‌اید و برنامه‌ریزی می‌کنید که هر روز 50صفحه از کتاب را بخوانید. یعنی روزی 150 صفحه! در حالت، ذهنِ شما اصلا درگیر مطالبی که می‌خوانید نمی‌شود، بلکه گولِ شمارش صفحاتی را می‌خورد که از مقابل چشمانتان می‌گذرد. به جای آن بهتر هر روز بین ِ 10 تا 12 صفحه مطالعه کنید تا بتوانید به مطالبی که می‌خوانید به اندازه‌ی کافی تمرکز کنید و لذت ببرید. 


 

۳- از تمرینات ذهنی بدون عمل پرهیز کنید. 

برای رسیدن به تفکراتی که در سر می‌پرورانید می‌بایست توانایی‌های بالقوه‌ی خودتان را به عمل برسانید. هر شب قبل از اینکه به خواب بروید این تمرین ذهنی را انجام دهید: مانند خون که در رگ‌های بدنتان به جریان می افتد، افکاری مثبت در مورد استعدادهایی که دارید به ذهنتان جاری کنید. ذهن شما مانند آینه‌ای‌ست که بازتاب افکار شما را در عمل به شما برمی‌گرداند. تمرین‌دادن ذهنتان باعث می‌شود که هر روز بیشتر به سمت استعدادهایی که دارید بروید و در عمل نیز به توانایی‌هایی که به صورت بالقوه در وجودتان هست برسید.


 

۴- به جای بازی‌های مجازی، به ورزش‌های واقعی روی بیاورید.

هیچ‌کدام از بازی‌هایی که درگوشی‌های تلفن یا کامیپوتر یا سایر وسائل الکترونیکی دارید کمکی به رشدذهنِ شما نمی‌کنند. اگر واقعا می‌خواهید که همزمان ذهن و جسمتان به سمت سلامتی برود، تمرین‌های ورزشی واقعی انجام دهید. به دلیل فعالیت جسمانی، خون بیشتری به مغز شما وارد می‌شود و کمک می‌کند که ذهنتان از همیشه فعال‌تر شود و بهتر کار کند.


۵- وظایف سخت و پیچیده را به وظایف کوچکتر تقسیم کنید.

اگر با کاری مواجه هستید که پیچیده و دشوار است، آن را به کارهایی تقسیم کنید که راحت‌تر و ساده‌تر باشد. این کار باعث می‌شود که ذهنِ شما گول راه‌های پیچیده‌ی انجام آن را نخورد و بتواند با راه‌حل‌های ساده شما را کمک کند تا راحت‌تر به نتیجه برسید. برای مثال در نظر بگیرید که قرار است مقاله‌ای بلند‌ بالا در چندین بخش بنویسید. در این حالت می‌بایست عناوین ِ بخش‌های مختلفِ مقاله را روی کاغذ بنویسید و منابعی که برای هرکدام باید بخوانید و بررسی کنید را زیر هر عنوان بنویسید و شماره گذاری کنید. به این ترتیب با یک برنامه‌ریزی دقیق، در زمان صرفه‌جویی می‌کنید و به جای آشفتگی، به نتیجه‌ای که می‌خواهید برسید.


۶- فقط در صورت نیاز خرید کنید.

اگر مایل به خریدکردن ِهمیشگی هستید و دیدن کالاهای جذاب برایتان بسیار خوشایند است اصلا نگران نباشید. پاسخ تمامِ این تمایل شما به خرید‌کردن در هورمونی به نام " دوپامین" قرار گرفته است. فعالیت اصلی این هورمون زمانی به اوج خود می‌رسد که شما کالایی که برایتان جذابیت دارد را به دست بگیرید. در این حالت به دلیل اشتیاقی که در وجود ِشما فوران کرده‌است خون بیشتری به مغز شما می‌رسد و قبل از اینکه متوجه شوید چه اتفاقی افتاده‌ است، کالاهایی را خریداری کرده‌اید که هیچ نیازی به آن‌ها ندارید. راه‌حل برطرف کردن ِاین مشکل ساده‌ست: تنها به نگاه‌کردن غنیمت کنید و کالاهایی که در فروشگاه‌ها می‌بینید را برندارید!

خواندن 13295 دفعه آخرین ویرایش در %ق ظ، %26 %419 %1396 ساعت %09:%ارديبهشت

5 نظرها

 • پیوند نظر مصطفی زمانی %ب ظ، %06 %778 %1396 ساعت %17:%مرداد ارسال شده توسط مصطفی زمانی

  کار تبلیغاتی ها همینه دیگه!

 • پیوند نظر بیژن %ق ظ، %07 %051 %1396 ساعت %00:%تیر ارسال شده توسط بیژن

  دیگه الان دوچرخه سواری شده بازی کلش و این مزخرفا. قدیما بازی ها واقعی بود. آدم ها سرزنده تر بودن نه مثل حالا

 • پیوند نظر نادر %ق ظ، %07 %051 %1396 ساعت %00:%تیر ارسال شده توسط نادر

  اینجا جیبت رو نزنن. کالا مجانی پیشکش!

 • پیوند نظر نیما %ب ظ، %06 %037 %1396 ساعت %23:%تیر ارسال شده توسط نیما

  خیلی عالی بود. البته دوپامین روی خیلی چیزها تاثیر گذاره.

 • پیوند نظر فریبرز %ب ظ، %06 %036 %1396 ساعت %23:%تیر ارسال شده توسط فریبرز

  دقیقا شگرد سازنده های تبلیغات همین پیداکردن حفره های ذهنیه. شک نکنید. ما روزانه از تبلیغات چی ها فریب میخوریم

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi