شگفتی

فارسی ساید

%ب ظ، %18 %804 %1396 ساعت %18:%مهر

۱۲ وسیله‌ی مدرن که سال‌ها پیش نیز وجود داشتند.

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

شاید این حقیقت کم‌تر به گوشتان خورده باشد اما یک سری از اختراعات "مدرن" قرن‌ها یا حتی میلیون‌ها سال پیش وجود داشته‌اند و اگر بگوییم انسان‌های اولیه به‌شکلی کاملا بدوی زندگی می‌کردند، اشتباه کرده‌ایم.

فارسی‌ساید ۱۲ پدیده را به‌شما معرفی می‌کند که از آن‌چه فکر می‌کنید زودتر بوجود آمده‌اند.


دست‌وپای مصنوعی و جراحی پلاستیک، 3000 قبل از میلاد

اولین تلاش انسان‌ها در این زمینه برمی‌گردد به اولین دوره‌های زندگی انسان و در این راه، آن‌قدرها هم ناموفق عمل نکرده‌اند. به‌عنوان مثال، مصری‌ها یک انگشت شصت پای مصنوعی درست کرده‌بودند که نه‌فقط از نظر ظاهری قابل قبول بود بلکه بسیار کاربردی بود. مثالی دیگر در این زمینه هندی‌ها هستند که حدود سال 800 قبل از میلاد از پوست پیشانی و گونه‌ها برای جراحی بینی استفاده می‌کردند.


سیستم فاضلاب شهری، 2600 قبل از میلاد

اولین سیستم فاضلاب شهری به تمدن "اندوس‌ولی" تعلق دارد: در "موهنجدارو" سرویس‌های بهداشتی عمومی و سیستم فاضلاب وجود داشت. این سیستم هم‌چنین در بابیلون باستان، بعضی از شهرهای چین و رم به عنوان یک پروژه‌ی مهندسی عظیم به‌نام "کلوکا ماکسیما"(بزرگترین فاضلاب) شناخته شده‌است که تا عصر حاضر نیز پابرجاست.


باتری، 2500 قبل میلاد

باتری "بغداد" یک کوزه‌ی سرامیکی با لوله‌ای مسی است که میله‌ای آهنی داخلش قرار دارد. این باطری قابلیت تولید ولتاژ دارد. احتمالا بابیلونی‌های باستان روش استفاده از این باتری‌ها را برای تولید برق می‌دانستند. هرچند بعضی افراد اعتقاد دارند از این کوزه‌ها تنها برای نوشتن کتیبه‌ها رویشان مورد استفاده قرار می‌گرفتند.


شعله پخش‌کن، 420 قبل از میلاد

از اولین نمونه‌های این اسلحه‌ی سهمگین، ابتدا در جنگ "دلیوم" استفاده می‌شد. شعله پخش کن باستانی یا "آتش یونانی" یک لوله‌ مسی بود که درآن مایع قابل احتراق درست می‌شد. از هوای فشرده یا سیلندرهای بزرگ هم به‌عنوان فشار شناور شدن مایع استفاده می‌شد.


ساعت، 400 قبل میلاد

فیلسوف یونانی، "پلاتو"، از یک ساعت آبی استفاده می‌کرد که می‌توانست صدایی از خود ایجاد کند تا به او یادآوری کند زمان سخنرانی‌اش فرا رسیده‌ است. این ساعت‌های آبی بعد‌ها در رم باستان و اروپای غربی ارتقا پیدا کردند. ساعت‌های مکانیکی که می‌توانستند روی یک ساعت مشخصی از روز کوک شوند، اولین بار درقرن 8 در چین ظاهر شدند و سپس تا قرن 14 به اروپا راه پیدا کرد.


ربات، 323 قبل میلاد

اولین نمونه‌های این رباتها به شکل زن‌هایی شناور روی فانوس‌های دریایی روی جزیره "فاروس" بودند. درمواقع عادی، آن‌ها زنگ‌ها را به صدا در می‌آوردند و شب‌ها با تولید صداهای بلند، دریانوردان را از رسیدن به ساحل دریا خبردار می‌کردند. بعدها در قرن 17 و 18، ماشین‌هایی به نام "ماشین‌های اتوماتیک" در غرب، شهرت یافتند. آن‌ها شبیه انسان‌ها و حیوانات بودند و می‌توانستند کارهای مختلفی انجام دهند.


درهای اتوماتیک، قرن اول میلادی

درهای اتوماتیک معابد در یونان باستان بسیار معروف‌اند. قبل از آن، این درها توسط اولین نمونه‌های موتور بخار باز و بسته می‌شدند. به‌این شکل که روی محراب آتش روشن می‌شد و زیر هرلوله، آب جریان داشت. فشار بخار بلوک‌هایی را که به در متصل بودند را به حرکت درمی‌آورد. این ابتکار نوعی جادو تلقی می‌شد که البته همه‌ی سودش هم برای کشیشان بود.


ماشین خرید، قرن اول میلادی

درحال حاضر، ماشین‌های خرید هر چیزی از اسباب‌بازی گرفته تا پیتزا را می‌توانند به‌ ما بفروشند. سال‌ها قبل از این دستگاه‌ها در معابد فقط می‌توانستید آب مقدس بخرید یا با آن دست‌هایتان را بشویید. وقتی مشتری‌ها در این وسیله سکه می‌انداختند، می‌توانستند از آن آب دریافت کنند.


کیلومترشمار، قرن اول میلادی

وسیله‌ی اندازه‌گیری مسافت طی شده توسط وسیله‌ی نقلیه یا "کیلومترشمار"، احتمالا توسط "ارشمیدس" از "سیراکوس" اختراع شده است. اولین کیلومترشمار شبیه یک سری چرخ‌های کوچکی بود که شماره‌هایی روی آن‌ها نوشته شده بود که مسافت طی شده توسط وسیله‌ نقلیه را نشان می‌دادند. علاوه‌ بر اختراع "ارشمیدس"، وسیله‌ای مشابه، توسط فیلسوف و ستاره‌شناسی چینی به‌نام "ژانگ هنگ" اختراع شده بود.


تلسکوپ فضایی، 132 میلادی

یکی دیگر از اختراعات "ژانگ هنگ" یک تلسکوپ فضایی بود که می‌توانست نسبت به زلزله‌ای که در راه بود، واکنش نشان دهد. این وسیله کمی عجیب اما به‌دقت طراحی شده‌بود: یک توپ مسی از داخل سر یکی از ۸ اژدهایی که ازآن آویزان‌اند داخل دهان قورباغه‌های فلزی که زیر آن نشسته‌اند می‌افتد و جهت افتادنشان جهتی است که لرزش‌ها از آن ناحیه بوجود می‌آیند.


کامپیوتر، 100 قبل از میلاد

به مکانیسم "آنتیکیتریا"، کامپیوتر باستانی گفته می‌شود زیرا این وسیله می‌توانست حرکات اجرام آسمانی را شناسایی کند و خورشیدگرفتگی‌ها و ماه‌گرفتگی‌ها را پیش بینی کند. این وسیله هم‌چنین می‌توانست روز شروع مسابقات المپیک را نیز محاسبه کند.

وسیله‌ای که این دختر در این ستون سنگی باستانی یونانی بدست دارد، خیلی شبیه لپتاپ‌های مدرن است و همین باعث بوجود آمدن نظریه‌های مختلف می‌شود. قاعدتاً در سال 100 قبل از میلاد لپ‌تاپ وجود نداشته‌است و احتمالا این وسیله یک جعبه‌ی جواهر یا وسیله‌ای شبیه این باید باشد.


عینک آفتابی، قرن 10

مردم اعتقاد دارند که این وسیله توسط شخصی کانادایی اختراع شده تا چشم‌هایش را درمقابل بازتاب آفتاب از سطح برف محفوظ نگه دارد. عینک‌های آفتابی آن‌ها شیشه‌ی واقعی نداشت: آن‌ها عینک‌های ساخته‌شده از عاج شیر دریایی با شکاف‌های باریک بودند. اولین عینک‌های آفتابی با شیشه، بعدها در قرن 14 در چین اختراع شدند. آن‌ها بیش از این‌که برای جلوگیری از تابش آفتاب ساخته شده‌ باشند بیش‌تر برای پنهان کردن حالت چهره به‌کار می‌رفتند. 

خواندن 5670 دفعه آخرین ویرایش در %ب ظ، %18 %827 %1396 ساعت %18:%مهر

1 نظر

  • پیوند نظر علی ضیایی %ب ظ، %27 %645 %1396 ساعت %14:%آبان ارسال شده توسط علی ضیایی

    تاریخ تکنولوژی دامنه داره واقعا

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi