شگفتی

فارسی ساید

%ق ظ، %20 %261 %1396 ساعت %05:%فروردين

۱۵ مدرسه عجیب در دنیا

این مورد را ارزیابی کنید
(57 رای‌ها)

تصوری که شاید ما از مدرسه داشته باشیم به طور واحد و یکنواخت باشد. اما امروز در فارسی ساید ۱۵ مدرسه‌ی عجیب را در سراسر دنیا معرفی می‌کنیم که شاید باورش هم برای شما مشکل باشد!

مدرسه شناور " ماکاکو" در نیجریه

این مدرسه‌ی آبی یکی از نادرترین انواع مدرسه در سواحل آفریقاست.
این مدرسه اساسا برای جلوگیری از تعطیلی مدارس به خاطر مشکلات جز و مد آب در این منطقه طراحی شده بود که هم اکنون شامل کلاس درس و محوطه‌ی بازی می‌شود. این مدرسه‌ی منحصر به فرد قادر است تا 100 دانش آموز را حتی در شرایط نامساعد جوی سواحل آفریقا در خود سلامت نگه دارد.


 

مدرسه مکعبی در دانمارک

مدرسه مکعبی در دانمارک یک مکعب بزرگ شیشه‌یست که شامل یک کلاس بزرگ است و حدود 1100 دانش آموز دبیرستانی در آن در حال تحصیل هستند.
جلسات درسی دراین مکعب بزرگ که به نام "ورزشگاه" معروف شده برگزار می‌شود.
محوطه‌ی داخلی و بسیار بزرگ این مدرسه با بخش‌هایی تفکیک شده که به " درام" معروف هستند. این بخش‌های تفکیک شده دارای نشیمن‌های بسیار راحتی هستند که به دانش آموزان کمک می‌کنند در شرایطی به آموختن مباحث بپردازند که از هر جهت در راحتی و آرامش باشند.


مدرسه‌ای متفاوت در استرالیا

عاملی که این مدرسه را در استرالیا با سایر مدارس متفاوت کرده‌ است تنها ظاهر زیبا و رنگارنگ و درخشان آن نیست، بلکه شیوه‌ی متفاوت تدریس و دوری از روش‌های سنتیِ تدریس عاملِ تفاوت این مدرسه است.
در این مدرسه تمامی دانش‌آموزان روشِ منحصر به فرد ِخود را برای درس‌خواندن انتخاب می‌کنند که توسط مدرسان و دبیران این مدرسه برایشان اجرا می‌شود. دانش‌آموزان قادر هستند با تشکیل گروه‌های کوچک، طرح‌های پیشنهادی خود را در زمینه‌ی تدریس با مسوولان مدرسه در میان بگذارند تا دورانِ مدرسه را با آرامش ‌بیشتری بگذارنند.


مدرسه‌ای مانند "اداره" در اوهایو در آمریکا

این مدرسه هیچ کلاس درسی ندارد. محوطه‌ی داخلی ِآن به بخش‌هایی تقسیم شده که مانند ادارات بزرگ برای هر یک از دانش آموزان بخش مجزایی دارد.
دانش‌آموزان درون ِ بخش‌بندی‌های خود کامپیوتری دارند که برای برنامه‌ریزی برای دروس خود از آن استفاده می‌کنند.
دانش‌آموزان در این مدرسه با تکیه بر روش‌هایی که خودشان انتخاب می‌کنند درس می‌خوانند و اگر سوالی داشته باشند با بحث‌های گروهی یا کمک از اصول ِ موجود در کامپیوترهایشان برطرف می‌کنند.


مدرسه‌ای برای یادگیری "خطر" در سانفرانسیسکو (کالیفرنیا) امریکا

مدرسان و دبیران در این مدرسه به سفارش پدران و مادرانِ دانش‌آموزان، کلیه‌ی اموری که در زندگی برای آن‌ها خطرناک هستند را به ایشان یاد می‌دهند تا بتوانند در مقابل خطر از خود مراقبت کنند و به دنبال آن نباشند.
دانش‌آموزان در این مدرسه می‌توانند با لوازم ساخت و ساز کار کنند، با آتش درتماس باشند، انواع آلودگی‌های موجود در محیط‌ زیست را تجربه کنند و با هنر نیز آشنا می‌شوند.
این شیوه به دانش‌آموزان این امکان را می‌دهد تا در روند آموزش خود نقشی فعال و سازنده داشته باشند.


مدرسه "بدون جنسیت" در استکهلوم در سوئد

تمام امور و آموزش‌های این مدرسه بدون در نظرگرفتنِ جنیسیتِ دانش‌آموزان صورت می‌گیرد.
دانش‌آموزان در این مدرسه با نام کوچک صدا می‌شوند و از عناوین " دخترها یا پسرها" خبری نیست.
این سیستم آموزشی با هدفِ از بین بردنِ تبعیض‌ها و برچسب‌های جنسیتی به کار گرفته شده‌است و اعلام می‌دارد رسیدگی به ذاتِ افراد و پرورش استعدادهای آن‌ها بدون توجه به جنسیتشان باعث رشد و شکوفایی و رسیدن به بهترین موقعیت در زندگی و بزرگسالی آنان خواهد شد.


مدرسه در دنیای واقعی در جزیره‌ی رُود در آمریکا

در این مدرسه از روزهای اولیه‌ی آموزش، دانش‌آموزان براساس علایق ِ خود، هدفی برای آینده‌ تعیین می‌کنند و براساس آن، با مربیان و کارشناسانی در ارتباط خواهند بود که در محیط‌های واقعی، تجربه‌ای گرانبها از مشاغلی که می‌خواهند در آینده برگزینند داشته باشند. این مطلب به این معناست که دانش‌آموزان در این مدرسه تنها دروسی را یاد می‌گیرند که منحصر به هدفشان در بزرگسالی باشد.
این روش ِتحصیلی تاکنون در 55 مدرسه در سراسر دنیا پذیرفته‌شده و در حال اجراست. 


"روشن‌ترین" مدرسه ابتدایی در سوئد

این مدرسه ابتدایی در سوئد به جای داشتن ِکتابخانه‌های تاریک و سنتی، دالان‌های آموزشی بسیار بزرگی دارد که فضایی باز برای گروهای آموزشی بوجود آورده است.
علاوه بر این فضاهایی در این مدرسه تعبیه شده‌اند که دانش‌آموزان بتوانند چرخه‌های آموزشی برای اجرای پروژه‌های درسی خود بوجود بیاورند.


"مدرسه ابتدایی "دره سیلیکون" در سانفرانسیسکو

این مدرسه‌ی متجدد از هیچ‌یک از اصول سنتی و قدیمی تدریس و انضباطی پیروی نمی‌کند. روش‌های نوین ِبه کار‌گرفته شده در این مدرسه به دانش‌آموزان این امکان را می‌دهد تا به‌راحتی از قوه‌ی تخیل و ابتکاراتِ خود برای یادگیری تکنولوژی‌های نوین استفاده کنند. در این مدرسه تمامِ امورِ آموزشی دانش‌آموزان با کمکِ آیپدهایی انجام می‌شود که در اختیارشان قرار گرفته و دانش‌آموزان مدل‌سازی‌های سه بعدی و طراحی‌های کامپیوتری را به راحتی یاد می‌گیرند.


"سبزترین مدرسه‌ی دنیا" در فرانسه

به نظر می‌آید هرتکه از این مدرسه یک چمنزار زیباست. کفِ زمین تا دیوارها و حتی سقفِ این مدرسه همه پوشیده از چمن است.
اعتقاد بنیانگذاران این مدرسه بر این است که حضور در کلاس‌های معمولی می‌تواند برای دانش‌آموزان مضرر باشد اما گذراندنِ ساعاتِ درسی در این منطقه و لذت بردن از هوای تازه می‌تواند برای روحیه‌ی دانش‌آموزان مفید باشد.


مدرسه‌ای برپایه "خلاقیت و نوآوری" در نیویورک آمریکا

بنیانگذاران این مدرسه اعتقاد دارند که مدرسه باید شبیه زمین ِبازی باشد.
بر اساس این نظر، در شرایط یک زمین بازی دانش‌آموزان ترغیب می‌شوند تا زمان ِبیشتری را برای درس خواندن صرف کنند. دانش‌آموزان ِاین مدرسه ابتدایی در مورد روش‌های بازیافت زباله در شهر نیویورک طراحی‌های سه‌بُعدی انجام می‌دهند که علاوه بر آموزش، خلاقیت و کنجکاوی دانش آموزان را برای تبدیل شدن به مخترعان و طراحان آینده در امریکا فراهم می‌کند.


مدرسه‌ی کوهستانی در سوئد

بر اساس ذوق و خلاقیت طراحانِ این مدرسه، دانش‌آموزان در کنار مکان‌هایی درس می‌خوانند که شبیه به کوه، غار یا درختان هستند. هیچ کلاسِ درسی در این مدرسه وجود ندارد. تمام ِمدرسه شبیه به یک منطقه کوهستانی طراحی شده‌ است. دانش‌آموزان در این مدرسه، کامپیوترهایی دارند که تمام وظایف و تکالیف و دروس خود را با آن‌ها انجام می‌دهند و علاوه بر این با موسیقی، رقص و هنر نیز آشنا می‌شوند.


مدرسه "بدون درس" در تورنتو کانادا

مدرسه‌ای در تورنتو در کانادا وجود دارد که دانش‌آموزان با مُدرس خود در یک گروه دو نفره تحصیل می‌کنند.
مدرسان در این مدرسه به عنوان بازدید‌کننده‌هایی هستند که فقط به دانش‌آموزان در موارد لازم پیشنهادهایی برای انجام کارهایشان می‌دهند و روند ِرشد آن‌ها را بازدید می‌کنند. هیچ تکلیفی در این مدرسه به دانش‌آموزان داده نمی‌شود، هیچ برنامه درسی و هفتگی نیز دراین مدرسه وجود ندارد.
دانش‌آموزان براساس سن و سالشان می‌توانند از کلاس‌ها و برنامه‌هایی که در مدرسه برایشان آماده شده‌است به دلخواه استفاده کنند. آن‌ها آزاد هستند تا تصمیم بگیرند در طول روز می‌خواهند در چه کلاسی شرکت کنند یا چه برنامه‌ای داشته باشند.


 

مدرسه ای "بدون استرس، بدون فشار، بدون نگرانی" در فنلاند

در طول کلاس‌های این مدرسه‌ی خوشایند در فنلاند دانش‌آموزان می‌توانند هرجایی از کلاس که خواستند بنشینند و با دوستان ِخود صحبت کنند. حتی می‌توانند روی صندلی‌ها بپرند یا روی کناپه‌ها دراز بکشند.
جو و فضایِ کلاس‌ها بسیار دوستانه و مثبت است تا دانش‌آموزان احساسِ راحتی داشته باشند.
این مدرسه علاوه بر داشتن ِ کلاس‌های عالی، یک کتابخانه، یک باشگاه ورزشی، یک سالن ِکار و یک باشگاه جوانان نیز در اختیار دانش‌آموزان قرار داده‌ است.


مدرسه "استیو جابز" در آمستردام هلند

مدرسه استیو جابز رویکردی جدی بر خلاف شیوه‌ی سنتی دارد. در شیوه‌ی این مدرسه، به دانش‌آموزان بر اساس شخصیت و ویژگی‌های فردی خودشان برنامه‌ی درسی داده ‌می‌شود. این برنامه بر اساس ویژگی‌های شخصیتی، مهارت‌ها، استعدادها و علایق دانش‌آموزان تنظیم و ارائه می‌شود.
هر 6 هفته یکبار برنامه‌های درسی توسط خود دانش‌آموز، والدین یا سرپرست دانش‌آموز نتیجه‌گیری، ارزیابی و تغییر می‌کنند.
این مدرسه برای شاگردان کلاس‌های چهارم تا دوازدهم آماده‌ی برنامه ریزی و ثبت‌نام است.

خواندن 56280 دفعه آخرین ویرایش در %ب ظ، %26 %548 %1396 ساعت %12:%ارديبهشت

12 نظرها

 • پیوند نظر مغرور %ب ظ، %12 %857 %1399 ساعت %19:%دی ارسال شده توسط مغرور

  ارزو که بر جوانان عیب نیست

 • پیوند نظر آیناز %ق ظ، %25 %294 %1398 ساعت %06:%مرداد ارسال شده توسط آیناز

  کاش تو ایران هم ازاین مدرسه ها بود ما که باید درس بخونیم باشگاه نداریم که

 • پیوند نظر فریما %ب ظ، %30 %809 %1398 ساعت %18:%ارديبهشت ارسال شده توسط فریما

  مدارس ایران به معنای واقعی فضای ترس و خفقان هست و چیزی جز اضطراب و پریشان خاطری به همراه نداره، مدارسی که جلوی شادی بچه ها و آهنگ خوندشون و میگیرن و توی جشن ها و مراسم از نوحه استفاده میکنن، نوحه، سینه زنی، دعای عربی و...، جهان سومی همینه...

 • پیوند نظر علیرضا مداح پیکانی %ق ظ، %11 %308 %1397 ساعت %06:%اسفند ارسال شده توسط علیرضا مداح پیکانی

  ما هم در دبستانی در جرقویه سفلی مدرسه ای ساخته ایم که در س علوم با بچه هاس محتوای شاد صبحگاه با بچه هاست و در هفته یک روز صبحانه ی دور همی داریم و بوم گردی و مهارت آموزی و و والدین در کلاس را داریم . یک روز هم بچه ها مدرسه را اداره می کنند و دانش اموزان معلم کلاسی می شوند که معلمشان دانش آموز آن کلاس است .

 • پیوند نظر تینا %ق ظ، %16 %261 %1397 ساعت %05:%شهریور ارسال شده توسط تینا

  اگه اینا درس میخونن با چه غلطی میکنیم ؟

 • پیوند نظر به تو چه %ب ظ، %19 %648 %1397 ساعت %14:%مرداد ارسال شده توسط به تو چه

  مگه ما چه گناهی کردیم که از اینا نداریم ????????????????????????????(هرچند این مدرسه ها ای که انقدر ولو و بی نظارت هستند بیشتر تنبل پروری میکنند )

 • پیوند نظر simsim %ب ظ، %12 %748 %1396 ساعت %16:%اسفند ارسال شده توسط simsim

  دلم می خواد سه سال اخر مدرسه رو برم اونجا خدایاااااااااااا مگه ما از اونا چی کم داریم

 • پیوند نظر مریم %ب ظ، %13 %638 %1396 ساعت %14:%مرداد ارسال شده توسط مریم

  ای خدا آخه چرا چرا چرا چرا ??
  حسودیم میشه?

 • پیوند نظر نیما %ب ظ، %06 %035 %1396 ساعت %23:%تیر ارسال شده توسط نیما

  مدرسه بدون درس هم خودش یه پا پارادوکسه. ولی خیلی خلاقانه س.

 • پیوند نظر ستار %ب ظ، %06 %035 %1396 ساعت %23:%تیر ارسال شده توسط ستار

  خدا شانس بده. دوران ما یه خط کش بود و یه ناظم هم داشتیم رجبی. اونم میشد جزو مدارس عجیب برای خارجی ها زد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi